České dědictví UNESCO je dobrovolný svazek obcí a měst, která mají na svém území památku UNESCO. Při představování těchto historických skvostů se naše sdružení nebojí využívat ty nejmodernější způsoby prezentace. Důkazem je aktuální novinka – multimediální publikace České dědictví UNESCO. Kromě českých a moravských památek UNESCO zde najdete i další zajímavosti z měst UNESCO. Prohlédnete si řadu překrásných fotografií a spotů, dozvíte se hromadu nových informací a přesvědčíte se o tom, že města UNESCO opravdu stojí za to vidět! Při samotné návštěvě dané lokality vám aplikace díky mapkám pomůže nezabloudit a v rámci doporučené prohlídky města navštívíte opravdu to nejdůležitější. A o jakých městech mluvíme? Podle data zápisu na Seznam UNESCO jde o tato sídla: Praha, Český Krumlov, Telč, Žďár nad Sázavou, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, Kroměříž, Litomyšl, Olomouc, Brno a Třebíč.

Každému městu jsou v katalogu věnovány tři strany. Na straně první je to nejdůležitější o památce UNESCO, můžete si zde prohlédnout řadu fotografií, zhlédnout minutový spot, najdete zde také důležité kontakty a dozvíte se i to, jak dlouho budete cestovat k další památce UNESCO. Strana druhá je věnována dalším zajímavostem z města UNESCO a strana třetí doporučené prohlídce po městě. Zde jsou také mapové podklady a stručné informace o jednotlivých atraktivitách v daném městě.      

Publikace je zdarma ke stažení v AppStore i GooglePlay – tedy jak pro majitele Ipadů a Iphonů, tak pro držitele chytrých telefonů se systémem Android. V tuto chvíli je publikace v češtině a ve spolupráci s agenturou CzechTourism pracujeme na její anglické verzi.

Slavnostní premiéru měla multimediální publikace ve čtvrtek 19. února 2015 v rámci veletrhu Holiday World. Představení aplikace se uskutečnilo v rámci malé slavnosti, při které byl představen také veletržní stánek agentury CzechTourism a ročenka Ministerstva pro místní rozvoj. Slavnosti se kromě jiných vzácných hostů zúčastnila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a generální ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.  

Na závěr připomeňme, že zapsání památky na Seznam UNESCO je nejen vysoce prestižní záležitostí, ale jde i o jakousi záruku kvality v oblasti turismu a motivaci k návštěvě. Památky UNESCO jsou také velkou učebnicí dějin kultury, jsou důkazem nádherné rozmanitosti a v mnoha zemích také vlajkovými loďmi péče o kulturní dědictví. Označení památky emblémem UNESCO je aktem, kterým celé světové společenství prohlašuje: „Ano, toto je cosi, co je na celém světě výjimečné a jedinečné, je to cosi, co je naším společným dědictvím, je to něco, co se zavazujeme chránit jeden pro druhého a v zájmu nás všech – národů světa.“

Michaela Severová, výkonná ředitelka svazku obcí České dědictví UNESCO