Během víkendu 19.–20. května 2018 se bude již počtvrté konat festival Open House Praha, díky němuž se v hlavním městě zdarma otevře 65 architektonicky zajímavých a běžně nepřístupných budov a prostorů, z toho hned 20 z období první republiky.

Iniciativa Open House Praha, která festival v pražské metropoli pořádá, se tím připojuje k letošním oslavám sto let od založení samostatného Československa. Poslední dubnovou neděli 29. dubna 2018 již exkluzivně otevřela prostory Paláce Archa. Při příležitosti tohoto letošního významného výročí nabídne dvacet dalších prvorepublikových objektů i během květnového festivalu Open House Praha.

Mezi nimi účastníci festivalu najdou například Petschkův palác či Tyršův dům. Obdivovatele architektury jistě zaujme Winternitzova vila, jedna z posledních zakázek Adolfa Loose, fanoušky industriálu například areál Podkovářská, areál TESLA či Pragovka Art District.

V průběhu roku organizátoři festivalu zpřístupní i další unikáty. Vyvrcholením této kampaně s názvem “Architektura první republiky v Praze” bude společné znovuotevření všech postupně zpřístupněných budov v neděli 28. října, přímo v den oslav vzniku Československé republiky.

Projekt Architektura první republiky v Praze se koná za podpory Magistrátu hl. města Prahy.

Seznam prvorepublikových budov zpřístupněných během víkendu 19. a 20. května 2018:

Areál Podkovářská

Činžovní dům od architekta Kamila Roškota

Grabova vila

Gymnázium Duhovka

Gymnázium Jana Keplera

Ministerstvo zemědělství ČR

Nádraží Praha-Bubny

Palác Archa

Palác Metro

Palác Metro – Divadlo Image

Památník Národního písemnictví

Petschkův palác – Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Pragovka Art District

Studio PRÁM

Tyršův dům

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR – historická budova

Winternitzova vila

Základní škola a Mateřská škola Bílá

Zátkova sodovkárna – sídlo společnosti Ogilvy

Kompletní seznam všech zpřístupněných objektů v rámci festivalu Open House Praha 2018 najdete na festivalových webových stránkách www.openhousepraha.cz.