Radikální, osobitá, výlučná a provokativní, bravurně se pohybující na pomezí klasiky, rocku, jazzu a muzikálu – taková je legendární scénická Mše amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina. Napsal ji na objednávku Jaqueline Kennedyové pro příležitost slavnostního otevření The Kennedy Center ve Washingtonu v r. 1971. Při tomto svém 1. uvedení vzbudila velké emoce, přesněji řečeno šokovala. Pobouření tehdy vyvolala především scéna kněze tančícího na oltáři, považovaná při vizualizaci až za svatokrádežnou.

V ČR byla Mše v kompletní podobě uvedena v r. 1997 na nádvoří Pražského hradu. Producent projektu MASS (a dnešní žadatel o podporu) Josef Buchta v tehdejším provedení hrál part I. trumpety. Sólovou roli Chlapce tehdy zpíval 12tiletý Vojtěch Dyk, který si Bernsteinovo dílo naprosto zamiloval a od té doby bylo jeho snem v budoucnu představovat titulní roli Celebranta. To se také povedlo v r. 2016, přesně 45 let od premiéry. V České republice při této příležitosti vzniklo nové nastudování Mše s Vojtěchem Dykem v hlavní roli Celebranta.

Letos slaví celý svět 100. výročí Leonarda Bernsteina a Češi 100. výročí ČSR. Obě významné stovky jsou umocněny společnou vazbou Bernsteina a České republiky. Absolvoval totiž svůj dirigentský debut mimo americký kontinent právě v naší zemi, konkrétně na 1. ročníku Pražského jara. Následně hned v r. 1947. Posléze však do tehdejšího totalitního Československa nechtěl přijmout pozvání a prohlásil, že se vrátí, až se k nám vrátí svoboda a demokracie. Tak učinil v r. 1990, kdy opět přijel dirigovat na Pražské jaro. V České republice tedy proběhl zároveň i jeho poslední dirigentský výstup v Evropě. Plánovaná představení jeho MASS v tomto unikátním českém nastudování budou společnou hudební připomínkou a oslavou obou významných událostí. Celkem je plánováno 5 představení, z nichž 2 jsou v Ostravě na festivalu Colours of Ostrava (18.6.), jedno v Brně (8.12.) a 2 v Praze ve dnech 26. a 27. listopadu 2018 ve Fóru Karlín. Část umělecké složky, zejména představitel hlavní role (Vojtěch Dyk), sólisté (např. Ondřej Ruml, David Uličník, Petr Vaněk, Roman Říčař a mnoho dalších) a chlapecký sbor (Pueri Gaudentes), jsou pražští umělci a pražská tělesa, která město Prahu reprezentují nejen v celé ČR, ale i v zahraničí. Zkoušky a zásadní části realizace probíhají v Praze.

Akce je podpořena grantem hl. m. Prahy.