Od 23. do 30. srpna 2017, probíhá v pařížské centrále WHC UNESCO výstava dětských prací BAROKO OČIMA DĚTÍ, která vznikla v rámci mezinárodního výtvarně-architektonického projektu Hraví stavitelé chrámů. Letošního pátého ročníku se zúčastnilo 26 základních škol z 11 států světa, vedle dětí z České republiky jde například o děti ze států Střední a Jižní Ameriky, zbylé školy jsou z Evropy.

Výstava vystihuje, jak tento fenomenální umělecký sloh vnímají děti. „Baroko bývá považováno za poslední univerzální sloh, který má navíc v každé zúčastněné zemi svou specifickou podobu. Dětský pohled na svět bývá někdy dost odlišný od toho našeho, a tak jsme se pro letošní rok rozhodli zjistit, jak na děti působí právě barokní kultura,“ říká Petr Ivanov, předseda spolku Hravý architekt, který společně s festivalem architektury a urbanismu Czech Architecture Week projekt pořádá.

Děti měly v rámci letošního ročníku následující úkoly: Měly památky výtvarně zpracovat, vytvořit model a natočit multimediální medailon. Na pařížské výstavě návštěvníci uvidí, jak děti zvládly zpracovat první dva úkoly, obrázky a modely. Výstava je jedním z vrcholů mezinárodního projektu a proběhne v sídle WHC UNESCO, organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu, která na projektu úzce participuje.

Letošní ročník mezinárodního výtvarně-architektonického projektu pro děti, který vzniká pod hlavičkou Hravého architekta, tvoří výtvarně-vzdělávací část a tři výstavy. První z nich proběhla v červnu v Mariánské Týnici, poslední Baroko v Českých zemích pak bude hostit pražský Clam-Gallasův palác ve dnech 12. 9. - 15. 10. 2017. Právě její součástí bude hravá, interaktivní část. „Projekt je určený primárně dětem 3. a 4. tříd. Letos se ho zúčastnilo 26 základních škol, 15 jich bylo z České republiky, zbývajících 11 pak z Peru, Mexika, Brazílie, Francie, Itálie, Slovinska, Polska, Slovenska, Německa a Litvy,“ vyjmenovává Sylvia Hanáková, ředitelka spolku Hravý architekt a dodává, že svět dětské fantazie je pro ni nevyčerpatelným zdrojem inspirace a jistou formou terapie.

Výstava Baroko očima dětí
Termín: 23. – 30. srpna 2017
Místo konání: Centrála WHC UNESCO, 7 Place de Fontenoy, Paříž, Francie
Organizátoři: Hravý architekt, z.s., Czech Architecture Week, s.r.o.
Partneři: WHC UNESCO